fbpx

Jak sprzedać działkę w Lublinie?

biuro-nieruchomosci-działaka-sprzedane-w-2-miesiące

Sprzedaż działki może wydawać się skomplikowana, choć wcale taka być nie musi. Poniżej znajdziesz 3 podstawowe kroki, które trzeba wykonać, aby sprzedać działkę w Lublinie lub okolicach szybko i w wysokiej cenie.

Zgromadź dokumenty.

Sprzedaż działki w Lublinie i okolicach wiąże się przede wszystkich ze zgromadzeniem odpowiednich dokumentów. Warto zająć się tym wcześniej, aby zdążyć przed transakcją. Zebranie dokumentów przy działce może zająć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, więc nie należy zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Podstawowym dokumentem przy sprzedaży działki będzie podstawa nabycia, czyli dokument potwierdzający, że jest się właścicielem. Może być to akt notarialny, postanowienie o nabyciu spadku lub akt własności ziemi. W zależności od tego, którą podstawę nabycia posiadasz, będą potrzebne dodatkowe dokumenty.

Kolejny ważny dokument przy sprzedaży działki to zaświadczenie z miejscowego planu zagospodarowania terenu (MPZP). W przypadku braku planu – warunki zabudowy (WZ). Zarówno w przypadku MPZP jak i WZ pozyskujemy te dokumenty w urzędzie gminy lub jeśli działka jest w obrębie miasta Lublin – w urzędzie miasta. Co bardzo ważne, to od zapisów miejscowego planu zagospodarowania terenu zależy przeznaczenie działki, a nie od zapisów wypisu z rejestru gruntów.

Te dwa dokumenty na początek są wystarczające do sprzedaży. Wyjątkiem będzie sytuacja, jeśli działka została podzielona w ostatnim czasie. W takiej sytuacji warto przygotować mapę podziałową przygotowaną przez geodetę i zatwierdzoną przez urząd gminy / urząd miasta.

Przygotuj ofertę.

Warto na tym etapie wykonać profesjonalne zdjęcia z drona i w programie graficznym obrysować kontury działki. W ogłoszeniu trzeba wskazać dokładną lokalizację nieruchomości, numer działki oraz przeznaczenie działki z MPZP lub WZ. Nie można pozostawiać potencjalnemu kupującemu żadnych wątpliwości. Jeśli do działki są doprowadzone media (woda, prąd, gaz), to też należy o tym napisać. Dodatkowo warto wskazać, jakie jest sąsiedztwo i jak daleko jest do poszczególnych istotnych punktów orientacyjnych (szkoła, przystanki autobusowe, sklepy itd.). Następnie należy ogłosić działkę na najważniejszych portalach internetowych i czekać na kontakt od kupujących.

Sprzedaż działki, a negocjacje.

Po ogłoszeniu nieruchomości na portalach trzeba być dostępnym, to znaczy należy odpowiadać na telefony. Zniechęcające dla potencjalnych kupujących jest wskazanie w ogłoszeniu konkretnych godzin na kontakt. Jeśli już kupujący znajdzie Twoje ogłoszenie, będzie chciał od razu porozmawiać. Nieodebranie telefonu skutecznie zniechęci potencjalnych nabywców od kolejnych kontaktów. Podczas rozmów z nabywcami staraj się bezstronnie opowiadać o cechach działki. Powstrzymaj się od nadmiernego zachwalania – to tylko zniechęci potencjalnych kupujących. Nie ukrywaj wad. Nabywca i tak się o nich dowie, a Ciebie obowiązuje prawo rękojmi!

Jeśli planujesz sprzedać działkę w Lublinie lub okolicy, ale nie chcesz się tym samodzielnie zajmować, zatrudnij profesjonalistów. Zapraszam do kontaktu: https://nanowe.com.pl/kontakt/

Pierwsze spotkanie jest zawsze bezpłatne. Uzyskasz na nim wszelkie informacje niezbędne do sprzedaży działki w Lublinie i okolicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now Button