fbpx

Dokumenty do sprzedaży nieruchomości: zaświadczenie ze spółdzielni.

blok zielen drzewa spoldzielnia mieszkaniowa mieszkanie na sprzeadaz biuro nieruchomosci na naowe lublin

Sprzedaż mieszkania zawsze jest przemyślaną decyzją. Nie sprzedajemy nieruchomości tak często jak sprzedajemy samochód czy sprzęt elektroniczny. Z mieszkaniem jesteśmy bardziej związani emocjonalnie. Dodatkowo musimy uzbroić się w cierpliwość i systematyczność przy kompletowaniu niezbędnych dokumentów do mieszkania na sprzedaż.

Jakie dokumenty mieszkania są Ci potrzebne do sprzedaży?

Przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania, ze spółdzielni pobiera się dwa zaświadczenia:

  • zaświadczenie o przysługującym prawie do lokalu oraz 
  • zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami.

W przypadku mieszkań z tzw. pełną własnością wystarczy:

  • zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami. 

Pierwsze z nich jest konieczne, gdy mieszkanie nie ma założonej Księgi Wieczystej. Często jest wydawane razem z zaświadczeniem o niezaleganiu z opłatami. 

Dokument zawiera informacje takie jak: 

– informacje o lokalu (adres, powierzchnia), 

-informacje o gruncie, na którym zlokalizowany jest budynek (nr działki, nr Księgi Wieczystej gruntu), 

-dane osobowe aktualnego właściciela mieszkania, 

-dokument, na podstawie którego właściciel wszedł w prawo do lokalu, 

-stwierdzenie “brak Księgi Wieczystej prowadzonej dla lokalu oraz brak przeszkód do założenia Księgi Wieczystej” lub podobne, 

-brak obciążeń nieruchomości na rzecz osób trzecich, 

-wniesienie/ rozliczenie w całości wkładu budowlanego, 

-niezaleganie z opłatami wobec spółdzielni (z wyjątkiem opłat za CO i wodę, jeśli są rozliczane w cyklu rocznym, na podstawie płaconych zaliczek i faktycznego zużycia),

-braku prowadzonych przez spółdzielnię postępowań sądowych, komorniczych bądź egzekucyjnych, 

-cel wydania zaświadczenia (sprzedaż oraz założenia Księgi Wieczystej dla lokalu).

Drugie zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami jasno komunikuje nabywcy, że sprzedający nie zalega z opłatami eksploatacyjnymi za nieruchomość, części wspólne oraz garaż bądź miejsce postojowe. 

Kto wydaje zaświadczenie i jak długo się czeka?

Aby uzyskać zaświadczenie należy złożyć wniosek do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Część z nich posiada wzory wniosków na swojej stronie internetowej lub pobiera się je bezpośrednio w siedzibie przed złożeniem wniosku.

Zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami wydaje spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota mieszkaniowa i trzeba się zwrócić z tym do działu zajmującego się opłatami eksploatacyjnymi.

Jeśli chodzi o zaświadczenie o przysługującym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego (mieszkania) wygląda to analogicznie i należy się zwrócić do działu członkowskiego lub mieszkaniowego.  

Ważne! Zaświadczenia nie powinny być starsze niż 30 dni. Nie zawsze jest wydawane od ręki, dlatego chcąc uzyskać ten dokument, najlepiej złożyć wniosek na tydzień przed przedłożeniem go u notariuszem lub w banku (gdy wymaga tego procedura kredytowa).

W Lublinie standardem jest, że zaświadczenia są darmowe, a w trakcie sprzedaży mieszkania mogą być one potrzebne stronom transakcji kilka razy (w banku i u notariusza), nierzadko w różnych odstępach czasu.

Nie wiesz jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania są Ci potrzebne? Pozwól by zajęli się tym specjaliści. Jesteśmy dla Ciebie na każdym etapie procesu sprzedaży, aż do przekazania kluczy. Skontaktuj się z nami: https://nanowe.com.pl/kontakt/

Pierwsze spotkanie jest zawsze bezpłatne. Uzyskasz na nim informacje niezbędne do sprzedaży nieruchomości w Lublinie i okolicach (Kraśnik, Puławy, Lubartów, Łęczna, Świdnik).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now Button