fbpx

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem walutowym?

biuro-nieruchomosci-blok-nowy-zieleń

Poprzedni wpis został poświęcony sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym (Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym), ale co zrobić, gdy kredyt hipoteczny jest w innej walucie np. CHF?

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem walutowym? 

Kilkanaście lat temu ogromną popularnością wśród Polaków cieszył się kredyt hipoteczny we frankach. Powodem tak dużego zainteresowania kredytami walutowymi był z jednej strony wzrost cen nieruchomości, z drugiej brak odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Rozwiązaniem dla nich był kredyt we frankach szwajcarskich. Obecnie to zobowiązanie jest obciążeniem, ponieważ kurs waluty jest znacznie wyższy niż w okolicach roku 2008. Średnio nawet o połowę.   

Od czego zacząć?

Kredyt walutowy jest tak samo wpisany do Księgi Wieczystej i zabezpieczony hipoteką, jak kredyt w złotówkach. Jednak należy pamiętać o kursie walutowym. Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem jest sprawdzenie opłacalności takiej sprzedaży.  Sprzedając obciążoną nieruchomość, należy pobrać z banku zaświadczenie o wysokości pozostałej kwoty do spłaty wraz z odsetkami i dodatkowymi opłatami.

Sprzedaż z kredytem walutowym.

Istnieją dwie opcje sprzedaży i są uzależnione od wysokości zadłużenia wobec banku.

Pierwsza z nich występuje, gdy wysokość kredytu jest mniejsza niż wartość nieruchomości. Jest to najbardziej komfortowa sytuacja, ponieważ wtedy sprzedaż wyglada tak jak w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego.

Zobacz: Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym

Drugą możliwością, jeśli kwota do spłaty jest wyższa niż cena rynkowa za nieruchomość i nie masz pieniędzy na opłaceniem różnicy, jest przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość.

Warunkiem takiej operacji jest wcześniejsza konsultacja z bankiem oraz posiadanie innej nieruchomości. Żeby bank zgodził się na przeniesienie hipoteki, nowa nieruchomość musi mieć wartość zabezpieczającą w całości obecną kwotę kredytu, tak żeby była odpowiednim zabezpieczeniem dla banku.

Powyższe rozwiązanie pozwala na wykreślenie hipoteki z nieruchomości i sprzedaż nieobciążonego mieszkania. Skutkuje to tym, że kwota sprzedaży w całości trafia na konto sprzedającego oraz generuje krótszą drogę samej sprzedaży.

W sytuacji, gdy zdecydujesz się przenieść kredyt. Dodatkowe koszty to m.in. operat szacunkowy nowej nieruchomości ok. 400 zł plus ewentualne koszty bankowe i opłaty do sądu wieczysto-księgowego za wpisy i wykreślenie hipotek.

Ważne! Właścicielem innej nieruchomości, na którą zostanie przeniesiony kredyt nie musi być osoba, która go zaciągnęła. Hipotekę można przenieść na nieruchomość należącą do np. członków rodziny, oczywiście po uzyskaniu ich wcześniejszej zgody.

Czy warto sprzedawać mieszkanie z kredytem walutowym?

  1. Podstawową kwestią jest przeanalizowanie czy wysokość kredytu po przeliczeniu na złotówki nie jest wyższa niż wartość nieruchomości.
  1. Jeśli nie masz środków na nadpłatę kredytu. Wyjściem z takiej sytuacji może być wynajem mieszkania. Dzięki temu spłata kredytu będzie mniej uciążliwa.
  1. Możesz też zmienić przedmiot zabezpieczenia, o ile wartość innej nieruchomości zabezpiecza interesy banku, czyli jest wyższa od obecnej kwoty kredytu.

Planujesz sprzedaż mieszkania z kredytem walutowym? Potrzebujesz dodatkowych informacji? Rynek nieruchomości nie ma dla nas tajemnic. Skontaktuj się z nami: https://nanowe.com.pl/kontakt/ 

Pierwsze spotkanie jest zawsze bezpłatne. Uzyskasz na nim wszelkie informacje niezbędne do sprzedaży nieruchomości w Lublinie i okolicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now Button