fbpx

Jak samodzielnie wycenić działkę? Część 2. Lokalizacja.

biuro-nieruchomości-działka

Według analiz prowadzonych przez GUS, Polacy, z roku na rok, kupują więcej działek. W 2019 roku łącznie podpisano 562,4 tys aktów notarialnych związanych z zakupem nieruchomości. Aż 120 664 z nich stanowiły działki niezabudowane. Jest to wzrost o 16,3% w stosunku do roku poprzedzającego. 

Co zrobić, żeby sprzedać działkę? W jaki sposób samemu oszacować jej cenę? Poprzedni wpis był poświęcony wycenie bazując na dokumentach.

Cenę nieruchomości kształtują także czynniki takie jak lokalizacja.

Na co warto zwrócić uwagę? Jak dokonać wyceny ze względu na położenie działki?

Średnie ceny na Lubelszczyźnie.

Jak podaje portal bankier.pl średnia cena transakcyjna działki wynosi 81 zł/ mkw (stan na II połowę 2020). Ceny ofertowe działek to mniej więcej 112 zł/mkw. Pod zabudowę jednorodzinną przeważają działki o powierzchni między 10 a 20 arów.

Atuty związane z położeniem.

Najbardziej poszukiwaną lokalizacją jest około 10 km od większego miasta. Jest to dystans jaki potencjalni kupujący są w stanie pokonać w miarę krótkim czasie. 

Dodatkowym atutem jest bliskość usług takich jak sklepy czy szkoły i przedszkola oraz poziom rozwoju miejscowości. Jest to ważne, ponieważ dojazdy do miejsca pracy zajmują wystarczająco dużo czasu, bez względu na to czy mieszka się w mieście czy poza nim. 

Ważnym czynnikiem wpływającym na cenę działki w miejscowościach oddalonych od większego miasta jest dobra komunikacja z większym ośrodkiem. Najbardziej pożądane są przystanki linii podmiejskich MPK w odległości możliwej do przejścia na piechotę. Analogiczna sytuacja jest ze stacjami kolejowymi obsługiwanymi przez kolej regionalną, lub busy, potocznie PKS-y. 

Daje to potencjalnym nabywcom pewność, że mogą pojechać do większego miasta nawet gdy nie każdy z domowników posiada własny samochód.

Linia zabudowy

Na cenę i atrakcyjność działki wpływa linia zabudowy i związane z tym ewentualne ograniczenia. Działki położone już w 3 linii zabudowy mogą być tylko w części budowlane. Przez to cena działki jest niższa. Sprzedając działki w kolejnych liniach zabudowy należy złożyć wniosek o wypis z MPZP lub o WZ, by upewnić się jak wygląda stan prawny działki. 

UWAGA! Często z tego powodu większe działki w podobnej lokalizacji są tańsze nawet o kilkadziesiąt zł za mkw. 

Walory estetyczne działki

Na wartość działki duży wpływ ma także otoczenie. nieruchomości zlokalizowane wśród pól mają niższą wartość niż te, znajdujące się w pobliżu lasów czy zbiorników wodnych. Wpływa to na estetykę, a kupujący są w stanie zapłacić więcej za nieruchomość z takim widokiem. 

Jeśli planujesz sprzedać działkę w Lublinie lub okolicy, ale nie chcesz się tym samodzielnie zajmować, zatrudnij profesjonalistów. Zapraszam do kontaktu: https://nanowe.com.pl/kontakt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now Button