fbpx

Jak samodzielnie wycenić działkę? Część 3. Uzbrojenie.

biuro-nieruchomości-pola-zabudowania
biuro-nieruchomości-wycena-a-uzbrojenie-działki

Wycena nieruchomości to złożony z wielu czynników etap. Wcześniejsze wpisy zostały już poświęcone temu od czego zacząć oraz jak na wycenę wpływa lokalizacja.

 

Lokalizacja działki to nie tylko położenie jej względem usług, szkół czy przystanku autobusowego. Znaczącą rolę odgrywa usytuowanie względem głównej drogi  i pas zabudowy. Jak samodzielnie wycenić działkę w oparciu o informacje o uzbrojeniu?

Uzbrojenie działki

Sprzedając działkę i wyceniając ją samodzielnie należy wziąć pod uwagę to w jakim stopniu działka jest uzbrojona. Jeśli media są doprowadzone bezpośrednio lub są w drodze po tej samej stronie co działka, jej cena może być wyższa, a zainteresowanie taką nieruchomością będzie większe. Taka nieruchomość jest właściwie gotowa do zabudowania, a inwestorzy, którzy liczą się z czasem z pewnością zainteresują się taką ofertą. 

 

Problem stanowią działki bez uzbrojenia, przeważnie znajdują się w dalszych pasach zabudowy. Generują nie tylko wysokie koszty doprowadzenie niezbędnych mediów, ale także wydłużają czas realizacji inwestycji. 

W jaki sposób sprawdzić stan uzbrojenia?

 

By sprawdzić czy działka jest uzbrojona należy udać się do wydziału geodezji i kartografii w starostwie powiatowym i pobrać mapę zasadniczą.  Koszt mapy to między 30 a 50 zł, a czas oczekiwania to zazwyczaj do 7 dni od złożenia wniosku (bywa że mapę można odebrać właściwie od ręki).

 

UWAGA! W zależności od tego jak daleko znajdują się miejsca z których możliwe jest doprowadzenie przyłączy, koszty mogą wynosić nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Najdroższe i najbardziej pracochłonne będzie to w sytuacji, gdy przyłącza do mediów znajdują się po drugiej stronie ulicy. Wiąże się to z koniecznością kopania pod drogą, co wydłuża czas działania i wymaga odpowiedniego sprzętu do pracy.

Droga

Uzbrojenie terenu to nie tylko niezbędne do budowy, a potem do życia media, istotnym elementem jest droga, najlepiej by była utwardzona. brak utwardzonej powierzchni to kosztowny problem. Przykładowo utwardzenie drogi o długości 40 m i szerokości 4 m, gruzem to koszt około 10 tys zł. 

 

Brak wyżej wymienionych elementów prowadzi do obniżenia wartości nieruchomości, oraz zmniejszenia atrakcyjności.

Kształt działki

Decydujący wpływ na sprzedaż działki ma jej kształt. Działki o regularnym kształcie, jak najbardziej zbliżonym do prostokąta dają inwestorowi znacznie większe pole manewru jeśli chodzi o budowę. Wiąże się z tym powierzchnia użytkowa. Informacje na jej temat znajdują się w MPZP lub WZ.

Ważne jest również z czego zbudowany jest grunt, ponieważ wpłynie to na technologię budowy i możliwe prace przygotowawcze takiej jak np osuszanie gruntu. Informacje na temat terenu i gruntu można sprawdzić na mapach topograficznych i geologicznych znajdujących się na portalach takich jak geoportal, e mapa lub stronach PIG oraz w ewidencji gruntów.

Jeśli planujesz sprzedać działkę w Lublinie lub okolicy, ale nie chcesz się tym samodzielnie zajmować, zatrudnij profesjonalistów. Zapraszam do kontaktu: https://nanowe.com.pl/kontakt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now Button